Podpořte
Novinářskou cenu

Podpořte
Novinářskou cenu

1.10.2015

Nejlepší české a slovenské karikatury jsou k vidění v Praze

Nadace Open Society Fund Praha zahájila výstavu NO COMMENT, která uvádí nejlepší české a slovenské karikatury přihlášené do soutěže Novinářská cena 2014. Kreslené vtipy Miroslava Kemela, Miroslava Fojtíka, Natálie Ložekové a dalších autorů budou zdarma k vidění do konce října v galerii Langhans – Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha), vždy od pondělí do soboty od 10. do 20. hodin.

„Již podruhé se nejvíce karikovanou českou osobností stal prezident Miloš Zeman, těsně následovaný svým tiskovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem a ministrem financí Andrejem Babišem,“ řekl ředitel Nadace Open Society Fund Praha Robert Basch.

Výstava NO COMMENT uvádí výběr prací autorů a autorek, kteří se přihlásili do kategorie Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks či karikatura v soutěži Novinářská cena. Obsahuje například vítěznou sérii ilustrací pro Denník N slovenského karikaturisty Martina Šútovce i práce nominovaných českých autorů Vojtěcha Velického a kreslíře vystupujícího pod pseudonymem Vhrsti.

„Celý rok bojujeme s nezájmem redakcí, snažíme se prosadit, pobavit co nejvíce čtenářů. Výstava NO COMMENT je skvělou příležitostí k seznámení se s dalšími autory a ujištění, že v tom nejsme sami a že v Česku a na Slovensku je spousta vtipných kreslířů, kterým stojí za to pořád kreslit a bavit publikum výtvarným humorem. Je skvělé, že soutěž i výstava existují a drží si svou vysokou úroveň,“ říká Vhrsti, autor, který získal nominaci v soutěži Novinářská cena 2014.

„V kreslených vtipech a karikaturách se skrývá ohromná síla. Nešťastná událost v satirickém časopise Charlie Hebdo nám ukázala, že i v demokratické zemi mohou být běžní novináři v ohrožení života a nejen proto je potřeba poukázat na jejich osobní odvahu při znázorňování kontroverzních témat,“ uvedl Robert Basch.

Výstava je součástí soutěže Novinářská cena, která veřejně oceňuje kvalitní českou a slovenskou žurnalistiku. Konkrétní příspěvky, jež autoři a redakce sami přihlašují do jedenácti kategorií psané, audiovizuální a online žurnalistiky, v ní hodnotí poroty, složené z respektovaných osobností veřejného života.

Soutěž Novinářská cena v České republice pořádá Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem, NEWTON Media a.s. a Nadáciou otvorenej spoločnosti–Open Society Foundation, která soutěž pořádá na Slovensku.

Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.

Více informací:

Lucie Laštíková, koordinátorka soutěže Novinářská cena, Nadace Open Society Fund Praha

Tel: 721 746 273 / e-mail: lucie.lastikova@www.novinarskacena.cz

Shrnutí výsledků v kategorii Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks či karikatura soutěže Novinářská cena 2014

Vítěz kategorie:

Martin SHOOTY Šútovec za sérii Slovensko 2014 uveřejněnou v Denníku N

Martin SHOOTY Šútovec je jeden z mála karikaturistů, který se nebojí otevřeně provokovat politiky a nastavovat jim zrcadlo. Neustále tne do živého, reflektuje současnou politiku a nebojí se ani konfliktů s hrdiny svých karikatur.

Nominováni dále byli:

VHRSTI za sérii EU s nadhledem uveřejněnou v internetovém magazínu jádu

VHRSTI dlouhodobě reprezentuje konzistentní obsahovou kvalitu bez výkyvů, totéž by se dalo vztáhnout i na kresbu ovlivněnou Vladimírem Jiránkem. Jeho snadno rozpoznatelný vizuální styl, ať jde o tvorbu pro děti nebo pro dospělé čtenáře, vychází z tradic české autorské karikatury.

Vojtěch Velický za sérii karikatur otištěnou v časopisech Euro, Magazín Legalizace a Nový Prostor

Autorsky vyzrálý rukopis Vojtěcha Velického charakterizuje svižná a dynamická kresba sympaticky evokující ilustrátory magazínu The New Yorker. Jeho široké portfolio ilustrací, kreseb i obálek k časopisům, prozrazuje nevšední pozorovací talent i schopnost vyjádřit se k nejrůznějším tématům

Porota kategorie:

Martin Ciel, filmový teoretik a kritik, pedagog na Katedře filmové vědy na VŠMU, SR, Helena Diesing, teoretička umění, ČR, Joachim Dvořák, zakladatel a majitel kulturní revue Labyrint, ČR, Ivana Šáteková, výtvarnice, SR

Jména všech vystavovaných autorů:

Luboš Branda, Jozef Gertli Danglár, Miroslav Fojtík, Miloš Gašparec, Pavel Hanák, Michal Kečkeš, Roman Kelbich, Miroslav Kemel, Natália Ložeková, Rado Ondřejíček, Marek Simon, Mikuláš Sliacky, Jiří Slíva, Stanislav Šulc – Lukáš Langr, Martin Shooty Šútovec, Vojtěch Velický, Matúš Vizár a Vhrsti.

Výstavu připravila Ľubica Stanek, Nadácia otvorenej společnosti – Open Society Foundation.

2.12.2019

Novinářská cena Nadace OSF slaví 10 let a spojuje se s cenou Karla Havlíčka Borovského

Novinářská cena Nadace OSF slaví 10 let a spojuje se s cenou Karla Havlíčka Borovského. Nominace jsou otevřeny od 1. prosince.    Dvě české prestižní novinářské ceny se rozhodli spojit do …

Celý článek

15.4.2019

Známe nominované na Novinářskou cenu 2018

Zveřejňujeme nominace na vítěze 9. ročníku soutěže Novinářské ceny 2018. V každé soutěžní kategorii nominovala nezávislá porota 3 autorky či autory s nejlepšími přihlášenými pracemi. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční ve …

Celý článek

4.5.2018

Novinářské ceny Nadace OSF za rok 2017 tematicky ovládla politická investigace.

Nadace OSF letos po 8. předávala Novinářské ceny za kvalitní českou žurnalistiku. Na slavnostním vyhlášení 3. května 2018 byla oceněna díla, která mají důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické …

Celý článek

27.4.2018

Známe nominace v soutěžních kategoriích za rok 2017

Praha, 27. dubna 2018 – Nadace Open Society Fund Praha zveřejnila nominace na vítěze v soutěži Novinářská cena 2017. V každé soutěžní kategorii nominovala nezávislá porota tři autorky či autory s …

Celý článek

Partneři