Podpořte
Novinářskou cenu

Podpořte
Novinářskou cenu

18.4.2016

Spustili jsme online hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti!

Začíná online hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti, ve kterém mohou lidé v Čechách i na Slovensku vybrat nejpřínosnější novinářskou práci přihlášenou do soutěže Novinářská cena 2015. Autor či autorka příspěvku s největším počtem hlasů získá Česko-slovenskou cenu veřejnosti spojenou s odměnou ve výši 20 000 Kč. Rozhoduje se mezi deseti nejlepšími příspěvky.

Nadace Open Society Fund Praha a Nadácia otvorenej spoločnosti ve spolupráci s českým Googlem, společností NEWTON Media, a.s., Konrad-Adenauer-Stiftung, Ashokou Česká republika a Syndikátem novinářů ČR právě zahajují online hlasování soutěže Novinářská cena 2015. Příspěvky nominované na Česko-slovenskou cenu veřejnosti byly navrženy porotami jednotlivých kategorií Novinářské ceny. Finální výběr provedly rady soutěže v Čechách a na Slovensku. Hlavním kritériem při výběru byl jejich výrazný společenský dopad. O vítězi rozhodují Češi a Slováci až do 24. dubna na adrese hlasovani.novinarskacena.cz.

Mezi letošními českými finalisty jsou zastoupeny silné příběhy i dlouhodobé investigativní projekty jakým je například série Sabiny Slonkové z Neovlivní.cz mapující vliv Radmily Kleslové nebo přehled mocných Rusů v Kremlu i u nás od Ondřeje Soukupa v Hospodářských novinách. Reportér ČT Lukáš Landa z pohledu Účastníků zájezdu dává nahlédnout na trochu jinou oslavu 17. listopadu. Nominováni byli i Ondřej Nezbeda za poukázání na problémy, které stojí v cestě citlivému a zároveň poučenému hovoru lékařů s vážně nemocnými pacienty v Lidových novinách a Martin Veselovský z DVTV za důsledně vedený rozhovor s Martinem Konvičkou.

Mezi soutěžními slovenskými příspěvky je osobní výpověď Tomáše Belly z Denníku N po návštěvě uprchlických táborů na Sicílii nebo rozhovor s pamětnicí z Osvětimi od Ivana Drábka z deníku Pravda. Karol Sudor z Denníku N byl nominován za příběh terminálně nemocné ženy, jejímž prostřednictvím otevřel téma eutanázie i jako politické otázky. Televizní reportáž Soňi Gyarfášové z RTVS podává svědectví posledního žijícího účastníka útěku z jáchymovského dolu Nikolaj. Tomáš Rafa z projektu www.your-art.sk byl nominován za video reportáž z vítání Nočních vlků ruskými sympatizanty při jejich průjezdu Slovenskem.

„Česko-slovenská cena veřejnosti je v rámci Novinářské ceny unikátní tím, že sami občané mohou vybrat a tím i ocenit příspěvek, který podle jejich mínění znamenal posun ve veřejné diskusi nebo otevřel opomíjené téma. Pro novináře se jedná o přímou zpětnou vazbu od publika, pro které svou práci dělají,“ uvedl Robert Basch, ředitel Nadace Open Society Fund Praha.

Do soutěže Novinářská cena 2015 se letos přihlásilo 218 autorů a autorek z celostátních i regionálních médií s celkem 360 příspěvky. Práce ve 12 kategoriích hodnotí odborné poroty, jména vítězů a vítězek budou vyhlášena na slavnostním večeru 3. května 2016 v Galerii Louvre v Praze. Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha. Partnery soutěže je český Google,u NEWTON Media, a.s., Konrad-Adenauer-Stiftung. Ashoka Česká republika, Syndikát novinářů ČR a Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.

2.12.2019

Novinářská cena Nadace OSF slaví 10 let a spojuje se s cenou Karla Havlíčka Borovského

Novinářská cena Nadace OSF slaví 10 let a spojuje se s cenou Karla Havlíčka Borovského. Nominace jsou otevřeny od 1. prosince.    Dvě české prestižní novinářské ceny se rozhodli spojit do …

Celý článek

15.4.2019

Známe nominované na Novinářskou cenu 2018

Zveřejňujeme nominace na vítěze 9. ročníku soutěže Novinářské ceny 2018. V každé soutěžní kategorii nominovala nezávislá porota 3 autorky či autory s nejlepšími přihlášenými pracemi. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční ve …

Celý článek

4.5.2018

Novinářské ceny Nadace OSF za rok 2017 tematicky ovládla politická investigace.

Nadace OSF letos po 8. předávala Novinářské ceny za kvalitní českou žurnalistiku. Na slavnostním vyhlášení 3. května 2018 byla oceněna díla, která mají důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické …

Celý článek

27.4.2018

Známe nominace v soutěžních kategoriích za rok 2017

Praha, 27. dubna 2018 – Nadace Open Society Fund Praha zveřejnila nominace na vítěze v soutěži Novinářská cena 2017. V každé soutěžní kategorii nominovala nezávislá porota tři autorky či autory s …

Celý článek

Partneři