Podpořte
Novinářskou cenu

Podpořte
Novinářskou cenu

Novinářská cena 2017

VÍTĚZKY A VÍTĚZOVÉ  NOVINÁŘSKÉ CENY 2017
Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší rozhovor“

Lenka Vrtišková Nejezchlebová: Řízek do ruky a jedem (Téma)

Je to překvapivý, napínavý a unikátní rozhovor, který dokazuje, že dělení společnosti ze strany politických elit je často liché. Autorka výborně zvolila respondenta a postupně odkrývá jeho životní příběh, který čtenáře bere na výlet mimo „pražskou bublinu“. Představuje řidiče kamionu, jenž se automaticky hlásí k demokratickým hodnotám a angažuje se ve společnosti. V době uměle vykonstruovaných dichotomií je to rozhovor s důležitým společenským významem. Takové hlasy by měly v médiích zaznívat častěji.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší reportáž“

Saša Uhlová: Hrdinové kapitalistické práce (A2larm.cz)

Porota oceňuje poctivou sondu do náročných životních podmínek lidí pracujících za minimální mzdu a vyzdvihuje odvahu autorky si zažít tuto zkušenost na vlastní kůži a s takovou intenzitou.  Reportáž jde ve stopách světové tradice angažované žurnalistiky.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší komentář“

Apolena Rychlíková (Salon Práva)

Autorka stručně a výstižně komentuje závažná společenská témata související především s právy žen a sociálně slabými, která dlouho neměla ve veřejné diskuzi přiměřený prostor. Její články jsou žánrově čisté, názorově vyhraněné, mají jedinečný rukopis, je z nich cítit energie a nabízejí jasnou pointu.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“

Ondřej Kundra: série článků o Martinu Nejedlém (Respekt)

Porota oceňuje velmi kvalitně zpracované téma a to, že autor přináší na světlo světa původní a dosud nezveřejněné informace. Jelikož se jedná o sérii článků, dostane čtenář širší kontext a může si tak udělat lepší obrázek o poradci prezidenta Martinu Nejedlém.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse“

Martin Veselovský: Palachův týden? Pro mě to problém není, takových příslušníků jako já byly desítky, říká Ondráček (DVTV)

Porota oceňuje způsob, jakým byl rozhovor s poslancem Zdeňkem Ondráčkem veden. I přes zjevně rozdílné názory byl Martin Veselovský schopen klást otázky tak, aby poslanec Ondráček projevil své názory. Rozhovor byl veden pevně, s jasnou publicistickou vizí.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší reportáž“

Tereza Engelová: Z ukrajinské fronty (Info.cz)

Porota oceňuje vynikající komplexní sérii reportáží podávající celistvý a vyvážený obraz konfliktu na východní Ukrajině, ocenění zasluhuje jak poctivý přístup novinářky, tak i její nepochybná odvaha.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“

Jana Neumannová: Jak se stát miliardářem (Česká televize)

Porota vyzdvihuje schopnost autorky, kterak s věcností a trpělivostí konfrontovala jednoho z nejmocnějších mužů ČR ohledně základů jeho podnikatelského úspěchu. Autorka splnila povinnost médií informovat a analyzovat všechny dostupné zdroje dat ohledně nákupu akcií podniku Agrofert.

 

Kategorie online žurnalistiky „Cena za inovativní online žurnalistiku“

Nikita Poljakov, Lukáš Prchal, Jakub Zelenka a Jiří Kropáček: Dezinformace – co pro vás znamenají lži? (Aktuálně.cz)

Profesionálně zpracovaná one page infografika v té nejlepší formě. Důkladně zmapované téma s množstvím interakčních ploch a reálnými příklady z českého prostředí; tvůrci měli odvahu vztáhnout problematiku k nám, což je velmi důležité. Jasný společenský přínos, řemeslná kvalita.

 

Zvláštní cena: Cena za regionální žurnalistiku (ve spolupráci s Konrad Adenauer Stiftung)

Robert Malecký: série článků Čistky v severočeských galeriích a muzeích (Hlídacípes.org)

Porota oceňuje systematickou novinářskou práci, jež rozkrývá praktiky lokálních politiků, kteří odvolali pět ředitelů krajských muzeí a galerií, ve specifickém regionu severních Čech.

Zvláštní cena: Cena Solutions Journalism
Kategorie Solutions Journalism (ve spolupráci s Ashoka Česká republika)

Tomáš Lindner: Běženci jdou do výroby (Respekt)

Ve své reportáži se Tomáš Lindner věnuje probíhajícímu pokusu o zásadní proměnu dosavadního způsobu pomoci utečencům ve velkých uprchlických táborech v Jordánsku. V duchu Solutions Journalismu tak přináší zprávu nejen o závažném problému, nýbrž zejména o reakci na něj. Zabývá se dopadem představovaného řešení, avšak zároveň kriticky popisuje i jeho limity.

 
Zvláštní cena: Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura

Vítěz bude vyhlášen 3.5.2018 v Bratislavě.

Česko-slovenská cena veřejnosti

O vítězi této ceny rozhodla česká a slovenská veřejnost v online hlasování, které probíhalo od 21. Do 30. dubna 2018 na adrese: http://hlasovani.novinarskacena.cz/.  Vítězný příspěvek získal  1 773 hlasů, celkem z 4 354 hlasujících.

Vítězka: Saša Uhlová za sérii článků Hrdinové kapitalistické práce (A2larm.cz)

Partneři