Podpořte
Novinářskou cenu

Podpořte
Novinářskou cenu

4.5.2017

Novinářská cena 2016 zná své vítěze

Jedna redakce a čtrnáct vítězů a vítězek soutěže Novinářská cena 2016 si odneslo ocenění ze slavnostního vyhlášení v pražské Galerii Lucerna. Mezi 254 příspěvky, které byly do letošního ročníku nominovány, vynikli redaktoři magazínu Reportér, Lidových novin, Mladé fronty DNES, online televize DVTV a již tradičně České televize a Českého rozhlasu. Soutěž pořádá Nadace Open Society Fund Praha.

„Gratulace patří všem, kteří dosáhli na vítězství, ale i nominovaným. Letošní soutěž opět ukázala, že u nás stále vznikají skvělé novinářské práce,“ uvedl Robert Basch, ředitel pořádající Nadace OSF. „Jsem rád, že proti současné nahrávkové kauze, která může otřást důvěrou veřejnosti v novináře, můžeme postavit články autorů, kteří si naši důvěru silně zaslouží,“ dodává Robert Basch.

Letošními cenami nejsilněji rezonovala témata spojená s Českou republikou. Lukáš Landa zkoumal pozadí utajované analýzy Akademie věd, která nedoporučila stavbu dálnice D8 přes České středohoří. Se svojí reportáží zvítězil v kategorii o nejlepší audiovizuální analyticko-investigativní příspěvek. Nejlepší psanou reportáží se stal příspěvek Tomáše Poláčka z magazínu Reportér. Poutavým a bohatým jazykem zprostředkoval atmosféru místa, které je stranou okolního světa. Češi v zajetí sociálních bublin – nejlepší příspěvek v kategorii Cena za inovativní online žurnalistiku. Jeho autoři Tomáš Málek, Marcel Šulek a Jakub Zelenka přinesli vizuálně i obsahově zajímavou interaktivní webovou stránku, kde si mohli čtenáři vyzkoušet svou vlastní sociální bublinu na Facebooku.

Jan Moláček z Aktuálně.cz a Daniel Prokop z deníku Právo. První zvítězil v kategorii nejlepší komentář, druhý v kategorii Solutions Journalism. Oba dokázali přesvědčit poroty o tom, že umí srozumitelným a jednoduchým jazykem psát o složitých tématech, která hýbou dnešní společností.

Další příspěvky se dotýkaly i české politické scény. V online hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti opět zvítězil Martin Veselovský z DVTV, tentokrát s rozhovorem s Jiřím Ovčáčkem.  V kategorii Cena za regionální žurnalistiku zvítězil Lukáš Valášek z brněnské redakce Mladé fronty Dnes. Jeho reportáž o neexistující mluvčí hejtmana Haška přesáhla hranice regionu a stala se celorepublikovou kauzou. Redakce HlídacíPes.org zvítězila v kategorii nejlepší psaný analyticko-investigativní příspěvek.  V sérii článků systematicky zpochybňuje tvrzení o pozitivním vlivu čínských investic v České republice i kredibilitě aktivních čínských investorů. Nejlepším psaným rozhovorem se překvapivě stal příspěvek dvou mladých novinářů – Kirilla Ščeblykina a Filipa Zajíčka z redakce The Student Times. Velmi neotřelým způsobem se jim podařilo vyzpovídat Andreje Babiše.

Téma přistěhovalectví, i když v jiných souvislostech, najdeme i v Nejlepší audiovizuální reportáži, jejíž vítězkou se stala Magdalena Sodomková a Brit Jensen. Ty pro Český rozhlas sledovaly cestu syrské plavkyně Yusry a její sestry přes Středozemní moře až do olympijského Ria. Třídílný audio dokument vznikl v koprodukci s britskou BBC a záhy ho převzala další světová média. Daniel Stach z České televize dokázal přinést na obrazovku téma rwandské genocidy, které může být pro českého diváka mimo jeho horizont.

Cenu za Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikaturu převezme vítěz 10. května 2017 při vyhlášení Novinářské ceny 2016 na Slovensku. Kompletní seznam vítězů naleznete níže.

S cenou je spojená odměna 20 000 Kč. O vítězi každé kategorie rozhoduje čtyřčlenná odborná porota. Seznam všech hodnotitelů a soutěžních kategorií najdete níže a na www.novinarskacena.cz.  Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha. Partnery soutěže je NEWTON Media a.s., Konrad-Adenauer-Stiftung, Ashoka Česká republika, Syndikát novinářů ČR a Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation a Velvyslanectví Spojených států amerických. Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.

Více informací:

Michael Adamec, Nadace Open Society Fund Praha

Tel: +420 777 630 697 / e-mail: michael.adamec@osf.cz  www.novinarskacena.cz / #novinarskacena

VÍTĚZKY A VÍTĚZOVÉ  NOVINÁŘSKÉ CENY 2016
Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší rozhovor“

Kirill Ščeblykin a Filip Zajíček: Andrej Babiš – Koupím si, co budu chtít. To není váš problém (The Student Times)

Jedná se o silný rozhovor s mocným mužem, který evidentně podcenil protihráče. Novináři v rozhovoru ukázali bystrost v reakci na dotazovaného a nechali ho projevit se se vším všudy. Odhalili tak aroganci mocného politika, který se sám v rozhovoru diskreditoval. Rozhovor byl nominován nejen pro svůj zásadní společenský dopad a relevanci, ale také pro svou poutavost. V médiích mohlo být minulý rok na 100 rozhovorů s Babišem, ale tento přišel porotcům zdaleka nejvýraznější. Rozhovor přesně vystihuje momenty mezi tazateli a dotazovaným a odkrývá pravou tvář výrazné osoby české politické scény.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší reportáž“

Tomáš Poláček: Osoblaha (ne)buduje, (ne)tančí a (ne)zpívá (Reportér Magazín)

Porota oceňuje poutavost a bohatý jazyk, s nímž autor zprostředkovává atmosféru místa, které je stranou okolního světa. Text, v němž se velmi dobře prolíná osobní pohled autora s historickými, politickými i ekonomickými souvislostmi, se čte téměř jako povídka. Jde o formálně, obsahově i jazykově ukázkový příklad reportážního žánru.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší komentář“

Jan Moláček: (Aktuálně.cz)

Přehlednost, logičnost a jasná formulace názoru ukazují řemeslnou zručnost Jana Moláčka. Porota obzvláště oceňuje schopnost uchopit složitá témata a popsat je jednoduchým a srozumitelným jazykem, to vše bez sklouznutí do argumentů postavených na klišé. Podle poroty je jednoduchý a srozumitelný jazyk výsledkem píle a soustředěnosti. V době, kdy diskutujeme problém odtrženosti liberální elity od většiny občanů, se jedná o důležitou schopnost.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“

Redakce HlídacíPes.org: Série textů k čínské CEFC a působení v Česku (web HlídacíPes.org)

Série článků systematicky zpochybňuje tvrzení o pozitivním vlivu čínských investic v České republice i kredibilitě aktivních čínských investorů. Porotci oceňují dlouhodobou práci autorů a rutinní kombinaci mnoha zahraničních i domácích zdrojů. Důležitému tématu věnují hodně prostoru a zasazují jej do kontextu mezinárodních debat o vlivu čínských investic.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší rozhovor, beseda, diskuse“

Daniel Stach – Hyde Park Civilizace: Rwandská genocida (Česká televize)

Porota oceňuje připravenost novináře a komplexní přístup k tématu. V devadesátiminutovém

rozhovoru dokázal udržet pozornost svou i pozornost diváka a odkrýt téma, které pro českého diváka může být mimo jeho horizont, a novým způsobem ho uvést a představit.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší reportáž“

Brit Jensen, Magdalena Sodomková: Yusra plave o život (Český rozhlas)

Porota oceňuje přístup autorek, které uprchlíky nebraly jako anonymizovanou masu, ale daly jim konkrétní jména a ukázaly jejich příběh – autorky stály na začátku cesty Yusry a její sestry skrz Evropu až na olympijské hry. Tato práce je skvělým příkladem toho, kdy česká novinářka přináší příběh, který se stane celosvětově známým. Porota také oceňuje systematickou a kontinuální práci, empatický a osobní přístup.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“

Lukáš Landa: Miliardový zářez (Česká televize)

Porota oceňuje společensky vysoce aktuální téma, schopnost autora vynést na světlo neznámé skutečnosti. Dále porota oceňuje řemeslné zpracování a poutavé vyprávění celého příběhu za použití vizuálně atraktivních prvků.

Kategorie regionální žurnalistika (ve spolupráci s Konrad-Adenauer-Stiftung)

Lukáš Valášek: Hašek má neexistující mluvčí (MF Dnes)

Porota oceňuje systematickou novinářskou práci, která má zásadní společenský význam. Ze

všech příspěvků měl tento největší společenský dopad a významný přesah z regionu na celorepublikové téma. Porota dále oceňuje objevnost a zprostředkování nových informací. Autor soustavně sledovaného politika konfrontoval.

Kategorie online žurnalistiky

Kolektiv Lidových novin – Tomáš Málek, Marcel Šulek a Jakub Zelenka: Češi v zajetí sociálních bublin (Lidovky.cz)

Inovativní příspěvek, u kterého porota zvláště ocenila jeho interaktivní zpracování, kdy má čtenář nejenom možnost seznámit se s výsledky analýzy, ale také si otestovat svou vlastní sociální bublinu na Facebooku. Porota vyzdvihla srozumitelnost metodiky a poskytnutí zdrojových dat čtenářům.

Článek odhaluje uzavřenost názorových skupin na sociálních sítích, jejichž příslušníci se utvrzují o správnosti vidění svého světa.

Kategorie Solutions Journalism (ve spolupráci s Ashoka Česká republika)

Daniel Prokop: Úvod do praktické sociologie (Právo)

Texty ze série Úvod do praktické sociologie se vyznačují soustředěnou snahou rozkrýt pozadí závažných témat, která aktuálně hýbou veřejností a která podléhají zpravidla velmi zjednodušenému vnímání i u samotných médií. Autor využívá dobré obeznámenosti s jednotlivými tématy v kombinaci s pohledem akademicky kovaného sociologa a se schopností velmi srozumitelně pracovat s dostupnými daty. Zpravidla se ukazuje, že obecné vnímání těchto otázek je v příkrém rozporu s podstatou problému. Autor se v sérii věnoval tak rozdílným tématům jako jsou mýty okolo amerických prezidentských voleb, eroze demokratického státu ve vztahu k daňovým rájům, potřebou zákona o sociálním bydlení, politickému populismu v debatě o migraci či zavedení povinného ročníku v mateřských školách. Pronikavě popsal také téma důvěryhodnosti průzkumů veřejného mínění ve vztahu k volbám a tento text by mohl rovnou sloužit i jako manuál pro zodpovědného občana.

2.5.2019

Novinářská cena za rok 2018

Nadace OSF předala ve čtvrtek 2. května 2019 Novinářské ceny 2018. Již 9. ročník soutěže se konal v předvečer Světového dne svobody tisku. V každé soutěžní kategorii nominovala nezávislá porota 3 autorky či autory s …

Celý článek

18.4.2019

O prvním vítězi soutěže Novinářská cena 2018 rozhodne veřejnost v online hlasování

Nadace OSF otevřela hlasování na Česko-slovenskou cenu veřejnosti. O cenu se utká 5 vybraných příspěvků z Česka a dalších 5 ze Slovenska. Rady soutěží každého státu vybíraly příspěvky, které měly …

Celý článek

15.4.2019

Známe nominované na Novinářskou cenu 2018

Zveřejňujeme nominace na vítěze 9. ročníku soutěže Novinářské ceny 2018. V každé soutěžní kategorii nominovala nezávislá porota 3 autorky či autory s nejlepšími přihlášenými pracemi. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční ve …

Celý článek

4.5.2018

Novinářské ceny Nadace OSF za rok 2017 tematicky ovládla politická investigace

Nadace OSF letos po 8. předávala Novinářské ceny za kvalitní českou žurnalistiku. Na slavnostním vyhlášení 3. května 2018 byla oceněna díla, která mají důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické …

Celý článek