Podpořte
Novinářskou cenu

Podpořte
Novinářskou cenu

Příručka datové žurnalistiky 2. vydání

Rok vydání: 2015
ISBN: 978-80-87725-35-1
Organizace: Nadace Open Society Fund Praha
Programová oblast: Novinářská cena
Publikace ke stažení: pdf

Když jsme na podzim roku 2013 vydávali první českou edici The Data Journalism Handbook, byla tu datová žurnalistika málo probádanou oblastí, do které se systematicky vydávalo jen pár nad- šenců. O dva roky později se situace nijak dramaticky nezměnila. Skoro jako by si české newsroomy datová žurnalistika přitahovala, ale moc si s ní neporozuměly. Občas se pustí do dobrodružství, ze kterých zbyde pár zajímavých obrázků, ale na soustavnou a dlouhodobou práci to nevypadá.

Po vydání první edice nás příjemně překvapil zájem univerzit a studentů a to nejen ze žurnalistických kateder. Rozvíjení datové  gramotnosti vní- máme jako nesmírně důležitý úkol. Mladé talenty, které se nebojí příkazové řádky jako čert kříže, podporujeme třeba speciálním oceněním v soutěži Novinářská cena, kterou pořádá Nadace OSF nebo praktickými workshopy, které ve spolupráci s českým Googlem realizujeme na českých katedrách žurnalistiky v Praze, v Brně a v Olomouci.

Příručka, kterou právě čtete, stejně dobře poslouží také novinářským matadorům. Nabízí různorodý pohled na způsoby práce s daty a možnosti jejich využití v novinářské praxi. Z původní publikace, která
je společným dílem desítek novinářů i datových nadšenců z celého světa, jsme vybrali nejpřínosnější pasáže a opatřili je českým kontextem.

Generální partner

Partneři