Podpořte
Novinářskou cenu

Podpořte
Novinářskou cenu

18.4.2016

Spustili jsme online hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti

Začíná online hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti, ve kterém mohou lidé v Čechách i na Slovensku vybrat nejpřínosnější novinářskou práci přihlášenou do soutěže Novinářská cena 2015. Autor či autorka příspěvku s největším počtem hlasů získá Česko-slovenskou cenu veřejnosti spojenou s odměnou ve výši 20 000 Kč. Rozhoduje se mezi deseti nejlepšími příspěvky.

Nadace Open Society Fund Praha a Nadácia otvorenej spoločnosti ve spolupráci s českým Googlem, společností NEWTON Media, a.s., Konrad-Adenauer-Stiftung, Ashokou Česká republika a Syndikátem novinářů ČR právě zahajují online hlasování soutěže Novinářská cena 2015. Příspěvky nominované na Česko-slovenskou cenu veřejnosti byly navrženy porotami jednotlivých kategorií Novinářské ceny. Finální výběr provedly rady soutěže v Čechách a na Slovensku. Hlavním kritériem při výběru byl jejich výrazný společenský dopad. O vítězi rozhodují Češi a Slováci až do 24. dubna na adrese hlasovani.novinarskacena.cz.

Mezi letošními českými finalisty jsou zastoupeny silné příběhy i dlouhodobé investigativní projekty jakým je například série Sabiny Slonkové z Neovlivní.cz mapující vliv Radmily Kleslové nebo přehled mocných Rusů v Kremlu i u nás od Ondřeje Soukupa v Hospodářských novinách. Reportér ČT Lukáš Landa z pohledu Účastníků zájezdu dává nahlédnout na trochu jinou oslavu 17. listopadu. Nominováni byli i Ondřej Nezbeda za poukázání na problémy, které stojí v cestě citlivému a zároveň poučenému hovoru lékařů s vážně nemocnými pacienty v Lidových novinách a Martin Veselovský z DVTV za důsledně vedený rozhovor s Martinem Konvičkou.

Mezi soutěžními slovenskými příspěvky je osobní výpověď Tomáše Belly z Denníku N po návštěvě uprchlických táborů na Sicílii nebo rozhovor s pamětnicí z Osvětimi od Ivana Drábka z deníku Pravda. Karol Sudor z Denníku N byl nominován za příběh terminálně nemocné ženy, jejímž prostřednictvím otevřel téma eutanázie i jako politické otázky. Televizní reportáž Soňi Gyarfášové z RTVS podává svědectví posledního žijícího účastníka útěku z jáchymovského dolu Nikolaj. Tomáš Rafa z projektu www.your-art.sk byl nominován za video reportáž z vítání Nočních vlků ruskými sympatizanty při jejich průjezdu Slovenskem.

„Česko-slovenská cena veřejnosti je v rámci Novinářské ceny unikátní tím, že sami občané mohou vybrat a tím i ocenit příspěvek, který podle jejich mínění znamenal posun ve veřejné diskusi nebo otevřel opomíjené téma. Pro novináře se jedná o přímou zpětnou vazbu od publika, pro které svou práci dělají,“ uvedl Robert Basch, ředitel Nadace Open Society Fund Praha.

Do soutěže Novinářská cena 2015 se letos přihlásilo 218 autorů a autorek z celostátních i regionálních médií s celkem 360 příspěvky. Práce ve 12 kategoriích hodnotí odborné poroty, jména vítězů a vítězek budou vyhlášena na slavnostním večeru 3. května 2016 v Galerii Louvre v Praze. Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha. Partnery soutěže je český Google,u NEWTON Media, a.s., Konrad-Adenauer-Stiftung. Ashoka Česká republika, Syndikát novinářů ČR a Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.

Více informací:

Klára Čížková, Nadace Open Society Fund Praha

Tel: +420 777 891 392 / e-mail: klara.cizkova@osf.cz

———————————————————————————————————

Novinářkou cenu uděluje Nadace Open Society Fund Praha od roku 2010. Soutěž oceňuje žurnalisty za konkrétní příspěvky publikované v uplynulém roce, které vynikajícím způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti. Je určena novinářům ze všech typů médií – tištěných, elektronických, celostátních i regionálních. O příspěvcích v jednotlivých kategoriích rozhodují nezávislé odborné poroty, složené z představitelů akademické, umělecké i nevládní sféry či zahraničních novinářů.

2.5.2019

Novinářská cena za rok 2018

Nadace OSF předala ve čtvrtek 2. května 2019 Novinářské ceny 2018. Již 9. ročník soutěže se konal v předvečer Světového dne svobody tisku. V každé soutěžní kategorii nominovala nezávislá porota 3 autorky či autory s …

Celý článek

18.4.2019

O prvním vítězi soutěže Novinářská cena 2018 rozhodne veřejnost v online hlasování

Nadace OSF otevřela hlasování na Česko-slovenskou cenu veřejnosti. O cenu se utká 5 vybraných příspěvků z Česka a dalších 5 ze Slovenska. Rady soutěží každého státu vybíraly příspěvky, které měly …

Celý článek

15.4.2019

Známe nominované na Novinářskou cenu 2018

Zveřejňujeme nominace na vítěze 9. ročníku soutěže Novinářské ceny 2018. V každé soutěžní kategorii nominovala nezávislá porota 3 autorky či autory s nejlepšími přihlášenými pracemi. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční ve …

Celý článek

4.5.2018

Novinářské ceny Nadace OSF za rok 2017 tematicky ovládla politická investigace

Nadace OSF letos po 8. předávala Novinářské ceny za kvalitní českou žurnalistiku. Na slavnostním vyhlášení 3. května 2018 byla oceněna díla, která mají důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické …

Celý článek