Podpořte
Novinářskou cenu

Podpořte
Novinářskou cenu

6.5.2020

Vyhlášení novinářských cen Nadace OSF letos bude. Předávání se posouvá na červen

Letošní desátý jubilejní ročník novinářské ceny Nadace OSF se posouvá z důvodu koronavirových opatření na 17. června. Podle pořadatelů je víc než kdy jindy nutné ocenit práci českých žurnalistů, kteří mají nezastupitelné místo právě v dobách krize. Nadace OSF každoročně oceňuje zajímavé novinářské počiny, které zachycují problémy dnešní společnosti. Tento rok však sami pořadatelé téměř do poslední chvíle neví, jak slavnostní předávání nakonec bude vypadat. 

Novinářskou cenu Nadace OSF každoročně vyhlašuje na začátku května. Na tyto dny totiž připadá i Světový den svobody tisku. Nyní termín pořadatelé jubilejního desátého ročníku museli z důvodu epidemických opatření posunout na polovinu června. „Pro toto datum jsme se rozhodli z několika důvodů. Nechtěli jsme cenu za rok 2019 vyhlašovat v druhé půlce roku a navíc jsme optimisté a věřili jsme, že se situace do té doby uklidní. Krize nám ukázala, jak moc jsou novináři důležití a chceme tím podtrhnout jejich roli, kdy zastávají jeden z pilířů demokracie,“ vysvětluje Robert Basch, ředitel Nadace OSF.

Díky současnému stavu však Nadace OSF přesně neví, jak bude předávání probíhat. Vše je závislé na vládních nařízeních. „Modlím se za to, abychom do sálu mohli pozvat alespoň vítěze jednotlivých kategorií. Nicméně o předávání nikdo nepřijde, protože máme domluvené live streamování s ČTK,“ dodává Basch.

Podle Michaela Adamce z Nadace OSF, který celou akci koordinuje, si tato cena našla mezi novináři postupem času své místo a většina z nich si ceny opravdu váží. Někteří z novinářů uvádějí obdržení ceny i na svých pracovních profilech a je to pro ně prestižní artefakt. „V letošním roce se navíc podařilo s Nadací Český literární fond vyjednat předání Ceny Karla Havlíčka Borovského a Novinářské křepelky v rámci jednoho večera. Doufáme, že tato fúze povede k dalšímu růstu významu naší Novinářské ceny,“ říká Adamec.

Letos druhým rokem je pravidelným partnerem akce Česká spořitelna, která považuje za důležité oceňovat právě dobré nezávislé žurnalisty. „Podporujeme kvalitní a nezávislou žurnalistiku. Novinářská cena právě to oceňuje, a proto akci již po druhé podporujeme. Současná krize je určitě prubířským kamenem pro všechny redakce. Jak svoji roli média zvládla, budeme moci hodnotit až s odstupem,” uzavírá Andrea Studihradová, manažerka CSR z České spořitelny.


Novinářská cena Nadace OSF hodnotí konkrétní příspěvky, které autoři a redakce do jednotlivých kategorií přihlašují. Letos jich je celkem čtrnáct. Porota je složená z předních českých i zahraničních osobností veřejného života. Letos bude porota hodnotit již po desáté. Nadace OSF, která cenu pořádá, tak chce upozornit veřejnost na novinářské počiny, které zajímavým způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti.

Generálním partnerem je Nadační fond nezávislé žurnalistiky, finančními partnery jsou Ashoka ČR, Česká spořitelna a.s., Konrad Adenauer Stiftung zastoupení v ČR, Nadace Český literární fond, Newton Media, Syndikát novinářů ČR a Ysoft.

4.1.2021

Novinářská cena 2020 – nominujte nejlepší novinářské počiny roku

Novinářská cena 2020 – nominujte nejlepší novinářské počiny roku Od 4. ledna může široká veřejnost, redakce i samotní novináři nominovat nejlepší žurnalistické práce do soutěže Novinářská cena. Uzávěrka pro nominace …

Celý článek

19.6.2020

Novinařina je jen jedna. Projev Josefa Šlerky na Novinářské ceně 2019

Když jsme se s Robertem Baschem bavili o dramaturgii dnešního večera, řekl jsem mu, že se nechystám novináře příliš hladit po srsti. Od toho tu byli jiní. To, že naše …

Celý článek

18.6.2020

Nadace OSF dnes večer předala novinářské ceny za rok 2019

Jubilejní ročník Novinářské ceny zná své vítěze. Ocenění v celkem dvanácti kategoriích přebralo ve středu večer na slavnostním udílení v prostorách divadla Jatka 78 devět českých novinářů a novinářek a …

Celý článek

11.6.2020

Známe nominované na Novinářskou cenu 2019

Zveřejňujeme nominace na vítěze 10. ročníku soutěže Novinářské ceny 2019. V každé soutěžní kategorii nominovala nezávislá porota 3 autorky či autory s nejlepšími přihlášenými pracemi. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční …

Celý článek

Generální partner

Partneři